Nominations - View

Svinicki, Kristine, L., of Virginia, to be a Member of the Nuclear Regulatory Commission for the term of five years expiring June 30, 2012, vice Jeffrey S. Merrifield, term expiring.


Nomination Number: PN-470
Introduced: Apr. 30, 2007

Status of Nomination:
4/30/2007 Received in the Senate and referred to the Committee on Environment and Public Works.
7/17/2007 Hearings held.
12/18/2007 Reported by Senator Boxer, Committee on Environment and Public Works, without printed report.
12/18/2007 Placed on Senate Executive Calendar No. 428.
3/13/2008 Confirmed by the Senate by Voice Vote.


( Check Current Status )
Majority Office
410 Dirksen Senate Office Bldg.Washington, DC 20510-6175
phone: 202-224-6176
Minority Office
456 Dirksen Senate Office Bldg.Washington, DC 20510-6175
phone: 202-224-8832