Nominations
Nominations _EPW
Index
Calendar
Hearings
Jurisdiction
Links
Nominations
Notices
Rules
Subcommittees

Link to Nominations for the 105th Congress

NOMINATIONS REFERRED TO THE
COMMITTEE ON ENVIRONMENT AND
PUBLIC WORKS
106th Congress


APPALACHIAN REGIONAL COMMISSION

WONG-RUSINKO, Ella, of Virginia, to be Alternate Federal Co-chairman of the Appalachian Regional Commission.

  • March 24, 2000. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN910).
  • June 13, 2000. Hearing held.
  • July 26, 2000. Favorably reported.
  • August, 3, 2000. Recess appointment by the President.
CHEMICAL SAFETY AND HAZARD INVESTIGATION BOARD

EPSTEIN, Lois N., of New York, to be Chairperson of the Chemical Safety and Hazard Investigation Board for a term of five years, vice Devra Lee Davis, resigned.

  • October 26, 2000. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN1374).

HILL, Paul L., Jr., of West Virginia, to be Chairperson of the Chemical Safety and Hazard Investigation Board for a term of five years (Reappointment)

  • August 5, 1999. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN482).
  • September 23, 1999. Hearing held.
  • September 29, 1999. Favorably reported.
  • October 1, 1999. SENATE ADVICE AND CONSENT.

POJE, Gerald V., of Virginia, to be a Member of the Chemical Safety and Hazard Investigation Board for a term of five years (Reappointment).

  • September 30, 1999. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN585).
  • October 6, 1999. Hearing held.
  • October 19, 1999. Favorably reported.
  • November 10, 1999. SENATE ADVICE AND CONSENT.
COUNCIL ON ENVIRONMENTAL QUALITY

FRAMPTON, George T., of the District of Columbia, to be a Member of the Council on Environmental Quality, vice Kathleen A. McGinty, resigned.

  • February 23, 1999. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN108).
  • April 28, 1999. Hearing held.
  • May 13, 1999. Favorably reported.
  • August, 4, 2000. Recess appointment by the President.

DEPARTMENT OF COMMERCE

CAMPBELL, Arthur C., of Tennessee, to be Assistant Secretary of Commerce for Economic Development. (New Position).

  • March 22, 2000. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN908).
  • June 13, 2000. Hearing held.
  • July 26, 2000. Favorably reported.
  • August, 3, 2000. Recess appointment by the President.

DEPARTMENT OF THE INTERIOR

SMITH, Kenneth Lee, of Arkansas, to be Assistant Secretary for Fish and Wildlife, Department of the Interior, vice Donald J. Barry, resigned.

  • October 26, 2000. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN1375).

ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY

AIDALA, James V., of Virginia, to be Assistant Administrator for Toxic Substances of the Environmental Protection Agency, vice Lynn R. Goldman.
  • March 7, 2000. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN874).
  • June 13, 2000. Hearing held.

FIELDS, Timothy, Jr., of Virginia, to be an Assistant Administrator, Office of Solid Waste, Environmental Protection Agency, vice Elliot Pearson Laws, resigned.

  • January 6, 1999. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN16).
  • May 5, 1999. Hearing held.
  • June 29, 1999. Favorably reported.
  • July 1, 1999. SENATE ADVICE AND CONSENT.

GUZY, Gary S., of the District of Columbia, to be an Assistant Administrator of the Environmental Protection Agency, vice Jonathan Z. Cannon, resigned.

  • January 14, 1999. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN22).
  • March 4, 1999. Hearing held.
  • March 17, 1999. Favorably reported.
  • July 1, 1999. SENATE ADVICE AND CONSENT.

McCABE, W. Michael, of Pennsylvania, to be Deputy Administrator of the Environmental Protection Agency, vice Frederic James Hansen, resigned.

  • November 16, 1999. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN708).
  • February 3, 2000. Hearing held.
  • February 9, 1999. Favorably reported.
  • August, 3, 2000. Recess appointment by the President.

MISSISSIPPI RIVER COMMISSION

ANDERSON, Major General Phillip R., U.S. Army, to be a Member and President of the Mississippi River Commission, under the provisions of Section 2 of an Act of Congress, approved June 1879 (21 Stat. 37) (33 USC 642).

  • July 1, 1999. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN427)
  • September 23, 1999. Hearing held.
  • September 29, 1999. Favorably reported.
  • November 10, 1999. SENATE ADVICE AND CONSENT.

ANGEL, Sam Epstein, of Arkansas, to be a Member of the Mississippi River Commission for a term of nine years (reappointment).

  • August 3, 1999. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN465)
  • September 23, 1999. Hearing held.
  • September 29, 1999. Favorably reported.
  • November 10, 1999. SENATE ADVICE AND CONSENT.

GRIFFIN, Brig. Gen. Robert H., U.S. Army, to be a Member of the Mississippi River Commission, under the provisions of Section 2 of an Act of Congress, approved June 1879 (21 Stat. 37) (33 USC 642).

  • August 3, 1999. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN466)
  • September 23, 1999. Hearing held.
  • September 29, 1999. Favorably reported.
  • November 10, 1999. SENATE ADVICE AND CONSENT.

MORRIS K. UDALL SCHOLARSHIP AND EXCELLENCE IN NATIONAL ENVIRONMENTAL POLICY FOUNDATION

EBERHARD, Eric D., of Washington, to be a member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall Scholarship and Excellence in National Environmental Policy Foundation for a term expiring October 6, 2002, vice Ronald Kent Burton, term expired.

  • November 10, 1999. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works.
  • February 3, 2000. Hearing held.
  • February 9, 1999. Favorably reported.

UDALL, Anne Jeannette, of North Carolina, to be a member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall Scholarship and Excellence in National Environmental Policy Foundation for a term expiring October 6, 2004 (Reappointment).

  • February 8, 1999. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN97).
  • March 4, 1999. Hearing held.
  • March 17, 1999. Favorably reported.
  • March 19, 1999. SENATE ADVICE AND CONSENT.

NUCLEAR REGULATORY COMMISSION

McGAFFIGAN, Edward. Jr., of Virginia, to be a Member of the Nuclear Regulatory Commission for a term of five years expiring June 30, 2005 (reappointment).

  • February 3, 2000. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN769).
  • April 13, 2000. Favorably reported.
  • May 24, 2000. SENATE ADVICE AND CONSENT.

MESERVE, Richard A., of Virginia, to be a Member of the Nuclear Regulatory Commission for a term of five years expiring June 30, 2004, vice Shirley Ann Jackson, term expired.

  • August 5, 1999. Nomination referred to the Committee on Environment and Public Works (PN497).
  • September 23, 1999. Hearing held.
  • September 29, 1999. Favorably reported.
  • October 1, 1999. SENATE ADVICE AND CONSENT.

TENNESSEE VALLEY AUTHORITY

HARRIS, Skila, of Kentucky, to be a Member of the Board of Directors of the Tennessee Valley Authority for the remainder of the tem expiring May 15, 2008, vice William H. Kennoy, term expired.

  • September 24, 1999. Nomination for term expiring May 18, 2005, vice Johnny H. Hayes, resigned, referred to the Committee on Environment and Public Works (PN581).
  • September 29, 1999. Nomination withdrawn.
  • September 30, 1999. Nomination for term expiring May 18, 2008, vice William H. Kennoy, term expired, referred to the Committee on Environment and Public Works (PN600).
  • October 6, 1999. Hearing held.
  • October 19, 1999. Favorably reported.
  • November 10, 1999. SENATE ADVICE AND CONSENT.

McCULLOUGH, Glenn L., of Mississippi, to be a Member of the Board of Directors of the Tennessee Valley Authority for a term expiring May 18, 2008, vice Johnny H. Hayes, resigned.

  • September 24, 1999. Nomination for term expiring May 18, 2005, vice William H. Kennoy, term expired, referred to the Committee on Environment and Public Works (PN582).
  • September 29, 1999. Nomination withdrawn.
  • September 30, 1999. Nomination for term expiring May 18, 2005, vice Johnny H. Hayes, resigned, referred to the Committee on Environment and Public Works (PN601).
  • October 6, 1999. Hearing held.
  • October 19, 1999. Favorably reported.
  • November 10, 1999. SENATE ADVICE AND CONSENT.